Pisaliśmy już o tym jak nauczyć się robić zakupy, dziś przedstawimy wam w jaki sposób kupować, by kupować mądrze. Co to znaczy kupować mądrze? To przede wszystkim dokonywać świadomych wyborów, takich by nie wydawać za dużo, a jednocześnie być zadowolonym. Idealnym miejscem do kupowania ubrań tanio jest oczywiście odzież używana, jednak i z tego źródła nie każdy umie świadomie korzystać. Oto kilka prostych pytań na które warto sobie odpowiedzieć podczas zakupów, by wyjść ukontentowanym ze skarbami…

 

 1. Czy w dzień “wszystko po 2 zł” wydam najmniej?
  Bardzo dużo osób czeka tylko na ten dzień w tygodniu, by ruszyć na łowy i zapolować na pełen kosz ubrań, gdzie wszystko mamy po 2 zł, jednak czy to zawsze rozsądne? Bardzo dużo z nas wychodzi po takim dniu z pełnymi torbami ubrań, których później ani razu nie nałoży, a wydało na nie ładną sumę. Oczywiście w przełożeniu na ilość – zrobiliśmy interes życia – jednak, gdy się nad tym zastanowimy często okazuje się, że wyrzuciliśmy pieniądze w błoto. Te 20 czy 30 złotych mogliśmy przeznaczyć na jedną, bądź dwie, rzeczy, które faktycznie chętnie byśmy nosili. Dlatego warto czasem przyjść kiedy indziej i rozejrzeć się za faktycznie wartościowymi dla nas rzeczami. Oszczędźmy sobie miejsca w szafach na prawdziwe skarby.

         1. Czy ubranie dobrze leży?

          No już skoro wybraliśmy się na zakupy i wiemy kiedy przyjść warto sprawdzić czy ubranie dobrze na nas leży. Oczywiście moglibyśmy zaryzykować i sprawdzić to w domu, ale po co? Każdy z naszych sklepów udostępnia swoim klientom przymierzalnie, by móc swobodnie sprawdzić każde ubranie. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni – zapytajmy. Nie ma po co upierać się przy ubraniu które przekonująco wygląda na wieszaku, skoro nasza figura nie prezentuje się w tym najlepiej. Zamiast tego wybierzmy coś, w czym czujemy się swobodnie i wygodnie.
     1. Czy dobrze się w tym czuję?
      Kolejny krok w naszej podróży – znaleźliśmy ubranie, leży dobrze, jednak coś jest nie tak. Według opinii osoby, którą zapytaliśmy wszystko jest jak powinno, jednak my czujemy się nie ok. To nic złego! Jeżeli czyjaś opinia nas nie przekonuje – zrezygnujmy. Dobrze jest się sugerować zdaniem osoby postronnej, w tym jak coś na nas leży, jednak ostateczną decyzję podejmijmy sami. Jeżeli nie czujemy się w czymś dobrze, pomimo że według innych wyglądamy w porządku, nie kupujmy tego. Poszukajmy czegoś co pozwoli nam na wyrażenie siebie.

 1. Czy nie mam czegoś podobnego w szafie?
  Z autopsji wiemy, że w szale zakupów można się zapomnieć. Wracamy uradowani, że udało nam się za niewielkie pieniądze kupić super ubrania, które dobrze leżą i do tego czujemy się w nich dobrze. Jednak po powrocie okazuje się, że przecież mamy już bardzo podobną bluzeczkę, bądź parę spodni. Jeszcze w sklepie warto stanąć na chwilę i zastanowić się nad tym czy coś podobnego nie znajduje się już w naszej kolekcji. Bo przecież te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na coś zupełnie nowego, co urozmaiciłoby naszą garderobę. 

 

 

     1. Czy mam z czym to założyć?
      Skoro już przemyśleliśmy zakup, nie mamy czegoś podobnego warto sobie zadać ostatnie pytanie. Czy, jeżeli to kupię, to będę miał to z czym nosić? Czy jesteśmy w stanie sobie to wyobrazić w jakimś zestawieniu z ubraniami które już mamy? Czy będziemy musieli to odłożyć na jakąś, niewiadomą przyszłość? Jeżeli nie, jeżeli widzisz połączenia i stylizacje z tą rzeczą w zestawie, to jest to odpowiednie ubranie.

 

Jak wiadomo, każdy kieruje się różnymi wytycznymi, jednak uważamy, że warto jest mieć tych kilka pytań w głowie podczas każdych zakupów. Po więcej cennych wskazówek zapraszamy na naszego bloga, aby wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, zapraszamy do naszej sieci sklepów.