Wiele z nas nie lubi robić zakupów, ponieważ nie umie dobrać dla siebie nic odpowiedniego. Decydujemy się na stare, sprawdzone ubrania, bo w nich wyglądamy najlepiej. Nie umiemy podkreślić swoich atutów, ani ukryć niedoskonałości.

Jak dobrać coś w czym będziemy wyglądać dobrze? Jak znaleźć elementy garderoby działające na korzyść naszego wyglądu? Pierwszym krokiem jest rozpoznanie swojej sylwetki, w tym wpisie pokażemy jak w łatwy sposób rozpoznać swoją sylwetkę i jak sprawić byśmy wyglądały jak najlepiej.

Podstawowe kategorie

Ile osób, tyle sylwetek, jednak spośród wielu jesteśmy w stanie wyodrębnić 5 podstawowych typów sylwetki. Niezależnie czy w biodrach masz 90 czy 120 cm, określenie się w jednej z nich pozwoli Ci na lepsze dopasowanie stroju. Pamiętaj, nie ma sylwetek lepszych ani gorszych, są tylko źle dobrane kreacje!

1. Gruszka

Cechy sylwetki: osoby o tym rodzaju najczęściej mają ramiona wąskie, węższe od bioder, które są pełne i okrągłe. Uda proporcjonalnie do bioder są najczęściej szerokie i bardzo zaokrąglone. Czasem tej sylwetce towarzyszy nieduży biust, płaski brzuch i wyraźnie zarysowana talia. “Najcięższym” wizualnie elementem stają się więc biodra.

Co nosić?

Szukajmy ubrań które optycznie poszerzą ramiona i wyeksponują talię. Wszelkiego rodzaju falbany, szerokie rękawy, szerokie klapy i kołnierz, dekolt typu łódka. Poziome paski i wzorzyste tkaniny to coś dla was! Do tego szerokie paski do podkreślenia talii. Dół zdecydowanie mniej wzorzysty i opływający. Spodnie typu biodrówki najlepiej zostawić na dnie szafy, za to sięgnąć po klasyczne kroje o prostych lub delikatnie rozszerzanych nogawkach.

2. Jabłko

Cechy sylwetki: charakteryzują ją obfity biust, szerokie biodra oraz ramiona, przy jednocześnie mało wyraźnym wcięciu w talii. Często spory brzuch i drobna pupa. Nogi w takiej sylwetce “znikają”, ponieważ są szczupłe i drobne, porównywalnie do reszty ciała.

Co nosić?

Powinno zależeć nam na wymodelowaniu talii, a także nadaniu objętości dolnej partii ciała i podkreśleniu biustu. Nie powinnaś bać się krótkich dołów i dużych wzorów. Żywe kolory też mogą stać się naszymi najlepszymi przyjaciółkami. Podstawowym zadaniem jest dla was wyrównanie proporcji talii, brzucha i bioder, tak by wydawało się że to właśnie środkowa partia waszego ciała jest najwęższa. Unikajmy jednak swetrów i bluzek z golfem oraz tunik, by nie skracać optycznie swojego ciała.

3. Klepsydra

Cechy sylwetki: zrównoważone proporcje, wyraźnie zarysowana talia, krągłe biodra i pełny biust. Figura, najprościej rzecz ujmując, proporcjonalna i nie sprawiająca dużych problemów przy doborze garderoby.

Co nosić?

Dla podkreślenia kobiecości przede wszystkim ubrania eksponujące biust i podkreślające biodra. Odpowiednie będą kroje w całości dopasowane. Dekolt typu serek, wąskie ramiączka lub ich brak, paski i szarfy w talii. Osoby o tym typie sylwetki powinny przede wszystkim podkreślać sylwetkę, starając się jej nie przerysować, ani nie zachwiać.

4. Kielich

 

Cechy sylwetki: atletyczna budowa ramion, które są widocznie szersze od bioder. Do tego mały biust, drobna talia oraz wąskie biodra. Sylwetka bardzo charakterystyczna dla kobiet bardzo wysportowanych.

Co nosić?

Pionowe paski a także góra na ramiączkach pomoże zwęzić optycznie ciało. Do tego wąskie dekolty typu łezka. Dół o dużej objętości powinien przywrócić odpowiednie proporcje. Dolne elementy powinny być jaśniejsze lub o ciekawym wzorze. Unikajmy krótkich rękawów. Pasy dla wymodelowania talii również są jak najbardziej dla was.

 

5. Kolumna

Cechy sylwetki: sylwetka osoby szczupłej i wysokiej. Sylwetka nazywana również “modelkową”. Ramiona i biodra o takiej samej, lub bardzo zbliżonej szerokości przy jednocześnie słabo zarysowanej talii. Często kobiety o takiej budowie mają wąskie biodra i mały biust. Sylwetka bardzo jednolita.

Co nosić?

By nadać sylwetce kobiecości wybierzmy ubrania luźne o dobrze podkreślonej talii. Kreacje asymetryczne, doły z falbanami, szerokie i długie. Wybór macie bardzo szeroki ponieważ większość ubrań będzie leżała dobrze, w związku z drobną budową. Innym sposobem na podkreślenie talii mogą być spodnie i spódnice o wysokim stanie.

 

Niezależnie od tego jaki typ sylwetki mamy, jak szerokie biodra czy mały biust, wszystkie jesteśmy piękne i mamy potencjał, ważne jest by go wykorzystać. Zadbajmy więc o to by podkreślać atuty i nauczmy się ukrywać mankamenty ciała. Wszystkie wymienione elementy, a także wiele innych możecie znaleźć w naszych sklepach. Zapraszamy do zakupów!