Przestronna i funkcjonalna garderoba jest marzeniem każdego. Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji oddzielne pomieszczenie, szafę czy komodę nie będzie ona spełniała swoich funkcji jeśli będzie panował w niej chaos. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą w uporządkowaniu oraz zorganizowaniu idealnej szafy, zarówno dla osób kochających minimalizm, jak i miłośników kolekcjonowania rzeczy. Poukładana i przejrzysta garderoba to przede wszystkim ogromne ułatwienie w codziennym życiu, ale również element wystroju wnętrza, nadający stylu i unikalnego charakteru.

Selekcja
Pierwszym krokiem jest wyciągnięcie zawartości całej szafy. Nie bój się, ten początkowy nieład z tym związany służy wyłącznie temu, aby ułatwić Ci ocenę tego, co już posiadasz oraz rozplanowanie przyszłego rozmieszczenia. Dobrze przemyślana organizacja garderoby pozwoli na utrzymanie w niej porządku na dłużej. Teraz czas na selekcję. Podziel wszystkie rzeczy na 4 grupy:
⦁ rzeczy, które lubisz i nosisz regularnie,
⦁ rzeczy, co do których nie jesteś pewna, czy chcesz je zostawić,
⦁ rzeczy, do oddania,
⦁ rzeczy do wyrzucenia.
Jak tego dokonać? Weź każdą rzecz po kolei do ręki i obiektywnie oceń ich kondycję. Wszystkie zmechacone i powyciągane swetry jak również dziurawe lub poplamione koszulki powinny trafić na stos rzeczy do wyrzucenia. Nie zostawiaj ich do chodzenia “po domu”. Jeśli lubisz wyglądać schludnie i stylowo z pewnością nie będziesz czuła się dobrze w powyciąganych dresach, nawet jeśli to tylko stylizacja domowa. Przymierz każdą rzecz, której nie miałaś na sobie od dłuższego czasu. Sprawdź czy nadal na Ciebie pasuje. A może w ogóle nie pasowała, dlatego teraz tak niechętnie po nią sięgasz? Może się to wydawać bardzo pracochłonnym zajęciem, ale tak naprawdę znacznie ułatwia podjęcie decyzji. Bez sentymentów pozbędziesz się danej rzeczy, jeśli przekonasz się, że nie wyglądasz w niej korzystnie. Podobnie z ubraniami, które okazały się nietrafionym zakupem, przestały Ci się podobać lub nie masz ich z czym komponować. Jeśli są w dobrym stanie możesz je oddać osobie, której się jeszcze przydadzą.
Jeśli w trakcie przeglądu garderoby znajdziesz rzeczy, które chciałabyś jeszcze założyć, ale wymagają drobnych napraw lub czyszczenia zostaw je na oddzielnym stosie. Wyznacz również termin, w którym się tym zajmiesz, aby nie odwlekać tych działań przez kilka kolejnych miesięcy, podczas których zapewne o nich zapomnisz.
Doskonale wiemy, że pozbycie się zbędnych rzeczy nie jest łatwym zadaniem. Choćbyś bardzo sumiennie starała się dokonać segregacji ubrań na te, które chcesz zostawić oraz te, których musisz się pozbyć i tak prawdopodobnie kilka przedmiotów trafi do grupy, z którą nie wiesz co zrobić. Rzeczy, których nie nosisz, ale też z jakiegoś powodu nie jesteś w stanie się z nimi rozstać spakuj do kartonów, a następnie schowaj. Wróć do nich po kilku miesiącach. Jeśli okaże się, że w tym czasie nawet nie pomyślałaś, aby wyciągnąć i założyć, którąś z nich wyrzuć je bez zbędnych wyrzutów sumienia.

Pamiętaj również, że garderoba, z której korzystasz na co dzień nie jest najlepszym miejscem na przechowywanie wspomnień. Jeśli nie chcesz pozbywać się pamiątkowych rzeczy, których na pewno nie założysz, ale też z powodu sentymentu nie możesz wyrzucić, schowaj je w innym miejscu. Nie będą zajmowały cennej przestrzeni, a także nie będą narażone na zniszczenia.

Świeża garderoba
Kolejnym etapem jest wyczyszczenie wnętrza szafy oraz uporządkowanie wieszaków. Pozbądź się wszystkich połamanych i odkształconych. Jeśli chcesz, żeby Twoja garderoba prezentowała się estetycznie zdecyduj się na jeden wzór solidnych wieszaków. W zależności od potrzeb warto zainwestować też w kilka specjalnych np. z żabkami do wieszania sukienek bez ramiączek, klamrowe do spodni czy też wieszaki na kilka par spodni lub spódnic, które pozwolą Ci zaoszczędzić trochę miejsca w szafie. Zadbaj również o piękny zapach Twojej nowej garderoby. Możesz wykorzystać do tego gotowe saszetki zapachowe lub wykonać je własnoręcznie np. z torebek herbaty i ulubionego olejku eterycznego.

 

Jak przechowywać?
Teraz czas na rozplanowanie rozmieszczenia całej garderoby. Najlepiej jest podzielić wszystkie ubrania na kategorie, a następnie dla każdej z nich zaplanować miejsce. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie zarówno drążka na wieszaki, półek jak i szuflad. Na wieszakach należy przechowywać: koszule, sukienki, spódnice, garnitury oraz okrycia wierzchnie. Nie powinno się wieszać na wieszakach swetrów, aby uniknąć ich odkształcenia. Swetry, T-shirty, bluzki, bluzy oraz spodnie możesz ułożyć złożone w kostkę na wydzielonych półkach lub w głębokich szufladach. Możesz układać je jedna na drugiej w stosy lub tak, aby stały pionowo. Zaletą pionowego sposobu układania ubrań jest przede wszystkim to, że od razu widzisz wszystko, co znajduje się na półce lub w szufladzie i nie ma opcji, żeby jakieś rzeczy leżały zapomniane na dnie. Dzięki tej metodzie wyjmowanie pojedynczych rzeczy nie powoduje przewracania całej reszty. Posegregowane ubrania możesz również ułożyć kolorystycznie od najjaśniejszych do najciemniejszych. Jest to nie tylko działanie służące estetyce, ale również duże ułatwienie podczas tworzenia zestawów.
Jeśli nie masz specjalnej szafki na buty, ani ogromnej garderoby z przeznaczonym na to miejscem, najlepszym sposobem na ich przechowywanie będą pudełka umieszczone na dole szafy. Warto zainwestować również w pudełka oraz kosze do przechowywania akcesoriów takich jak: apaszki, szaliki, czapki, rękawiczki czy paski, które znacznie ułatwią organizację oraz utrzymanie porządku. Do przechowywania bielizny najlepiej wykorzystać szuflady. W takim przypadku świetnie sprawdzą się też organizery z przegródkami, aby już nigdy więcej nie plątały się w nich pojedyncze skarpetki.

Prawda, że wszystko wydaje się teraz bardziej przejrzyste? Określenie własnego stylu i tworzenie codziennych stylizacji stanie się teraz o wiele prostsze. Zdecydowanie ułatwi to również kolejne zakupy, kiedy masz świadomość tego, co już posiadasz, a czego jeszcze brakuje w Twojej wymarzonej garderobie. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą sklepów Jama-m wszystko, z nami z pewnością uzupełnisz swoją idealną szafę.